Polski Survival

Polskie forum o tematyce survivalu i nie tylko!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-07-01 14:11:52

WEROSK
Właściciel
Dołączył: 2016-06-22
Liczba postów: 32
Windows 7Chrome 51.0.2704.103

Komputer dla gracza - jak wybrać? co kupić? Polecane modele.

Komputer dla gracza - jak wybrać? co kupić? Polecane modele.


Co to jest midi tower?

Midi tower to średniej wielości obudowa komputera. W takiej obudowie można zamontować zazwyczaj od 3 do 4 dużych napędów i 2 małe napędy. Midi tower jest najczęściej spotykanym typem obudowy. Łączy w sobie funkcjonalność i przystępną dla większości użytkowników wielkość. Midi tower jest kompromisem między big tower a mini tower.

Współczesne gry komputerowe to niezwykle wymagające tytuły, które zachwycają grafiką, fabułą, fizyką. Jednocześnie to właśnie one zmuszają wielbicieli wirtualnej rozrywki do wymiany podzespołów czy nawet kupna nowej maszyny, gdy ta posiadana ma już kilka lat za sobą.

Oczywiście, wiele gier można uruchomić na komputerze średniej klasy, jednak brakuje wtedy płynności, odwzorowania szczegółów, detali, doskonałej grafiki. Dlatego też prawdziwi fascynaci potrafią wydać bardzo duże sumy, by tytuły warte uwagi chodziły płynnie na najwyższych detalach.

Jest jeszcze niestety jeden problem z grami komputerowymi – co roku pojawiają się mocniejsze i bardziej wymagające tytuły, których obecne podzespoły nie są w stanie obsłużyć w oczekiwanej jakości. Powoduje to niestety ciągłą aktualizację sprzętu poprzez kupno nowej karty graficznej, procesora, pamięci RAM czy nawet płyty głównej.

W przypadku zestawów gamingowych należy również pamiętać o odpowiednio dużej obudowie, mocnym zasilaczu oraz wydajnym chłodzeniu – a wszystko to generuje dość wysokie koszty. Nie oznacza to jednak, że na komputer złożony dla gracza trzeba wydać 6-10 tysięcy złotych, gdyż i tańsze jednostki potrafią zapewnić wysoką jakość rozrywki.

Komputer stacjonarny do gier czy laptop?

Przed osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gamingiem, stoi wiele pytań. Jednym z najczęściej padających jest: czy lepiej zdecydować się na komputer stacjonarny czy notebook. Oczywiście, na początku należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób będzie wykorzystywany komputer. Typowy notebook dla graczy jest bardzo drogi, a jednocześnie za podobną kwotę można złożyć dużo bardziej wydajny komputer stacjonarny. Dlatego też, jeśli maszyna nie będzie przenoszona i używana np. w podróży (choć trzeba zdawać sobie sprawę, że laptopy gamingowe są duże i ciężkie), lepiej zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie.

Komputer stacjonarny dla gracza

Komputer stacjonarny dla gracza

Zalety   
- relatywnie tani
- możliwość bezproblemowej rozbudowy
- za podobną cenę można złożyć bardzo wydajną jednostkę
- możliwość tworzenia bardzo zaawansowanych maszyn
- duże możliwości podkręcania

Wady
- brak mobilności
- zajmuje więcej miejsca


Laptop dla gracza

Zalety
- mobilny
- zajmuje mniej miejsca

Wady

- małe możliwości rozbudowy (trudno wymienić takie podzespoły jak
procesor, płyta główna czy karta graficzna)
- przy tej samej cenie co komputer stacjonarny, niższa wydajność





Przy wyborze komputera stacjonarnego można zdecydować się na dwa rozwiązania:Podzespoły

- skompletować własny zestaw – jednak początkujący użytkownicy powinni skorzystać z pomocy fachowca lub przeczytać poradnik na temat składania komputera stacjonarnego, który da podstawową wiedzę w tym zakresie.
- kupić gotowy zestaw – jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim osobom, które nie mają czasu na składanie komputera, a jednocześnie chcą mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy.


Karta graficzna

- AMDBez niej niemożliwe byłoby uruchomienie jakiejkolwiek gry. Zresztą to ona odpowiada za wygenerowanie obrazu i dostarczenie go do ekranu. W przypadku zestawów gamingowych konieczne jest zrezygnowanie z karty zintegrowanej, a zainwestowanie w zewnętrzny układ graficzny (dedykowany). Na ten moment karty graficzne pochodzą od dwóch producentów:

- nVidia
Każda z nich ma swoich zwolenników oraz przeciwników, choć większą popularnością cieszą się układy oparte o modele pochodzące od nVidii. Przy wyborze konkretnego modelu należy przede wszystkim sprawdzić nie tylko samą specyfikację, ale przede wszystkim recenzje oraz tabele wydajności, które obrazują działanie układów w różnych grach. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na:

- możliwość obsługi kilku monitorów – wielu zaawansowanych graczy i prawdziwych miłośników gier, decyduje się na wykorzystanie trzech monitorów, dzięki którym wrażenia z gry są naprawdę duże i dają poczucie większej realności. Poradnik dotyczący kart graficznych obsługujących wiele monitorów można znaleźć w oddzielnym artykule.
- ilość wyjść video – decydując się na co najmniej dwa monitory, należy sprawdzić, jakie wyjścia posiada dana karta, by ograniczyć konieczność kupowania dodatkowych przejściówek pozwalających podłączyć monitor. Wśród zestawu złączy można spotkać: DVI, HDMI, DisplayPort.
- obsługa technologii CrossFire lub SLI – niektórzy w swoich zestawach decydują się na dwa takie same (lub więcej) układy graficzne. Aby w pełni wykorzystać moc, a ich współpraca przebiegała bez problemu, najlepiej szukać modeli obsługujących wyżej wymienione technologie.
- nazwa – nVidia wydajne układy graficzne przeznaczone przede wszystkim dla graczy, dodaje w nazwie literę X np. GeForce GTX i takich modeli należy szukać. AMD podobną praktykę zaczęło stosować w najnowszych seriach Radeon R7 oraz R9, gdzie na końcu nazwy pojawia się także litera X.


Procesor

Wiele początkujących osób przy składaniu komputera do gier, popełnia podstawowy błąd: szuka bardzo mocnej (i przy tym drogiej) karty graficznej, koncentrując się w niewielkim stopniu na procesorze. Montując słaby procesor, należy mieć świadomość, że może powstać tzw. wąskie gardło. Oznacza to, że jednostka centralna będzie ograniczać układ graficzny, który nie wykorzysta całej dostępnej mocy. Innymi słowy, należy szukać karty i procesora, które są z podobnej półki (wydajnościowej i cenowej). Z drugiej strony nie ma konieczności kupowania najwydajniejszych i najdroższych procesorów, gdyż moc dwurdzeniowych modeli Intel Core i5 (i tym podobnych) będzie wystarczająca.

Płyta główna

W tym przypadku nie dużych wymagań, choć oczywiście należy pamiętać, by płyta posiadała odpowiednie gniazdo pod procesor. Do tego warto zwrócić uwagę, by miała:

- kontroler SATA III o przepustowości 6 Gb/s – jest to szczególnie ważne, przy wykorzystaniu kilku dysków
- co najmniej 10 portów USB – warto również by kilka z nich wykorzystywało najnowszą wersję 3.0.


Chłodzenie

Komputery dla graczy wymagają już chłodzenia aktywnego, które w skuteczny sposób zapewni niższą temperaturę podzespołów w czasie obciążenia. Wiatraki powinny znajdować się zarówno we wnętrzu obudowy jak i przy procesorze i kartach graficznych. Chłodzenie pasywne, czyli radiatory będą niewystarczające i mogą jedynie przyczynić się do niespodziewanego wyłączenia komputera.

Zasilacz

Zasilacz, jako źródło energii dla komputera, powinien być dobrany odpowiednio do prądożerności podzespołów, a więc całego zestawu. W tym celu warto posłużyć się kalkulatorami mocy, które można znaleźć na stronie producenta. Należy się jednak liczyć z tym, że urządzenie musi dysponować mocą co najmniej 500 W.

Dyski

Do komputera gamingowego warto zdecydować się na szybki dysk talerzowy o większej pojemności (1-2 TB) na przechowywanie danych i gier oraz niewielki dysk SSD, który zapewni szybkie uruchomienie systemu Windows oraz innego oprogramowania czy gier.

Pamięć RAM

Najlepiej wybierać kości tego samego producenta o identycznej pojemności. W ten sposób można zastosować technologię Dual Channel, która przyspiesza obliczenia i operacje w pamięci. Optymalna ilość pamięci to 16 GB, choć oczywiście i 8 GB powinno starczyć do komfortowej gry.

Obudowa

Obudowa powinna być odpowiednio duża, by zmieścić nie tylko płytę główną, ale także chłodzenie czy karty graficzne o zwiększonych rozmiarach. Ponadto należy unikać obudowy z wbudowanym zasilaczem, który najprawdopodobniej nie będzie w stanie obsłużyć zamontowanych podzespołów. Warto również rozważyć kupno skrzynki z matami wyciszającymi, które zapewnią niską emisję hałasu na zewnątrz.

Czy warto podkręcać?

W niektórych przypadkach jak np. procesor, można zdecydować się na tańszy model (np. pochodzący z poprzedniej generacji), teoretycznie słabszy, ale dający możliwości podkręcania.

W ten sposób mniejszym nakładem finansowym, można dysponować mocną i szybką jednostką. Jeśli jednak nigdy nie miało się do czynienia z overclockingiem lub obawa przed uszkodzeniem komputera jest zbyt duża, lepiej wybrać układ z fabrycznymi ustawieniami.






Źródło https://www.morele.net/wiadomosc/komput … odele/604/

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot
Forum Polski Survival by WEROSK

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum