Polski Survival

Polskie forum o tematyce survivalu i nie tylko!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2016-06-28 19:04:27

WEROSK
Właściciel
Dołączył: 2016-06-22
Liczba postów: 32
WindowsChrome 42.0.2311.135

Jak przetrwać zimę, nie łapiąc grypy?

Grypa jest chorobą wirusową. Tu nie pomogą antybiotyki.

Grypa jest chorobą wirusową. Przypomnijmy, że antybiotyki nie dzialają na wirusy. W przypadku zachorowania na grypę współczesna medycyna po prostu zwalcza symptomy. Chodzi o  obniżenie temperatury, złagodzenie bólów głowy, bólów mięsniowych i pozbycie się kaszlu.

Wirus grypy rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Wirus grypy  znajduje się w wydzielinie nosowo-gardłowej i  w ślinie osób zarażonych. Wirus rozprzestrzenia się, gdy mówimy, kaszlemy, kichamy, czy wydmuchujemy nos. Z racji tego, że pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach wirus grypy rozchodzi się bardzo szybko. Co więcej może zostać przekazany dalej jeszcze  na etapie wylęgania (inkubacji) (czyli zanim u chorego pojawią się pierwsze symptomy).

Dlaczego od  niektórych osób grypa trzyma się z daleka?

Zauważmy jednak, że wirus grypy jakby trzymal się z daleka od niektórych osób. Mimo, że są w kontakcie z osobami chorymi, nie łapią grypy? Czyżby mieli jakieś magiczne coś??? Tak mają. Teren, który jest odporny na infekcje, bo  jest zdrowy i silny. Każdy może o swóje teren zadbać, tak by go wzmocnić. Ale zacznijmy od samego początku. Najpierw krótko o przebiegu grypy.

Etapy grypy. Przebieg grypy można podzielić na następujace etapy:

Faza pierwsza: to  zakażenie, inkubacja (wylęganie się wirusa). Wirusy grypy  namanżaja się. Na  poczatku w organizmie znajduje się ograniczona liczba wirusów, dlatego mimo ich obecności nie obserwujemy żadnych symptomów. Zanim te symptomy pojawia się trzeba poczekać jakieś 2-3 dni. Wirus jednak namnaża się bardzo szybko. I tak następuje…

Faza druga: faza ostra. Zaczyna się gwałtownie. Wzrasta temperatura do 39-40°C. Pojawia się ból głowy, bóle mięśniowe, odczuwamy ogólne osłabienie i brak apetytu. Faza ta trwa jakieś 2-4 dni. Dzieje się tak, bo  organizm walczy z infekcją. Limfocyty atakują wirusy, a także  zainfekowane przez nie komórki. Organizm wydziela interferon, który ma za zadanie neutralizowanie wirusów. Pracują organy wydalania.  Wątroba, nerki, skóra usuwają zanieczyszczenia na zewnątrz (nerki z moczem, skóra z potem). Stopniowo wszystko wraca do normy. Nadchodzi …

Faza trzecia: zdrowienie. Gorączka opada, a i inne symptomy slabną.  Wraca apetyt. Trwa to jakieś 3-4 dni. Organizm konczy oczyszczanie się. Usuwa ostatnie wirusy. Chory jest jeszcze osłabiony po wysiłku jaki włożył w walkę z infekcją.

Faza czwarta: konwalesencja. Potrzeba jakiś kolejnych 2 dni by w pełni zakonczyć konwalescencję i uniknąć komplikacji. Generalnie grypa krótka trwa 7 dni (włączając tu 2 dni niezbędne na konwalescencję), a grypy wolniejsze 10 dni.

Jak długo się zaraża swoje otoczenie?

Możemy zarażać nasze otoczenie od momentu, kiedy wirus grypy  przeniknął do naszego organizmu. Mimo, że nie odczuwamy jeszcze pierwszych symptomów i stąd nie wiemy, że zostaliśmy zainfekowani. Następnie rozprowadzamy wirus przez 2-3 dni fazy inkubacji (wtedy to  liczba wirusów w naszym organizmie stale rośnie). Osoba chora na grypę zaraża innych przez kolejne 1-2 dni fazy ostrej. Po zakonczeniu fazy ostrej nie ma już dalszego ryzyka przekazywania wirusa naszemu otoczeniu. Razem daje to 4-6 dni, kiedy rozsiewamy wirus wkoło nas.

Dlaczego podczas grypy rośnie nasza temperatura?

Komórki skolonizowane przez wirusy zostają zniszcznone. Dzieje się tak, dlatego, że wirus opuszczając komórkę (która go wyżywiła), powoduje jej pękniecie. W organizmie zaczynają  pojawiać się szczątki obumarłych komórek. Stanowią one zanieczyszczenia, które organizm musi usunąć. Do tego organizm zostaje dodatkowo zaśmiecony (zatruwany) toksynami wydzielanymi przez wirusy (jako produkt uboczny ich działalności). Zanieczyszczenia te przenikają do krwi i limfy, zaczynają krążyć po organizmie, aż w koncu osadzają się w tkankach.  To wywołuje stany zapalne. Stąd w czasie grypy odczuwamy bóle mięsniowe, czy bóle głowy. By pozbyć się tych zanieczyszczen organizm przyspiesza krążenie krwi, cyrkulację tlenu, a wiec odżywianie tkanek, filtrację (no i uswanie toksyn). Mobilizuje również układ odpornościowy.  Ta wzmożona aktywność organizmu przejawia się  podwyższeniem temperatury ciała. Goraczka jest instrumentem, którym posługuje się natura by oczyścić organizm z zanieczyszczen. Gorączka jest więc przejawem reakcji obronnej organizmu. Gorączka leczy. Według naturopatów nie należy systematycznie jej  zwalaczać. Dopóki nie przerasta sił chorego.  Bo nie jest ona zła sama w sobie.

Dlaczego w czasie grypy nie mamy apetytu?

Bo organizm chce zmobilizować całą dostępną energię do walki z infekcją. Dlatego ogranicza napływ pokarmu. Pamiętajmy, że trawienie wymaga energii.

Zapraszam na kolejne posty o grypie. A w nich: jak nasz organizm walczy z grypą, znaczenie terenu w walce z infekcją, czy warto zaszczepić się przeciw grypie i inne.

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot
Forum Polski Survival by WEROSK

Stopka

Forum oparte na FluxBB 1.5.7

Darmowe Forum