Polskie forum o tematyce survivalu i nie tylko!
Nie jesteś zalogowany na forum.
Strony: 1
Ukrycia zabezpieczające i ukrycia przed opadem promieniotwórczym.
Ukrycia zabezpieczające to specjalnie przystosowana i wyposażona budowla ochronna, przeznaczona do ochrony ludzi przed skutkami działania czynników rażenia tj. nadciśnieniem fali uderzeniowej, promieniowaniem przenikliwym i cieplnym, skażeniami i zakażeniami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi o określonych parametrach, a ponadto pojedynczymi pożarami, pośrednim działaniem broni konwencjonalnej. Aby skażenia i zakażenia nie przenikały do wnętrza ukryć, przegrody zewnętrzne oraz zamknięcia otworów (drzwi, przejścia instalacji) musza być szczelne. Elementy konstrukcyjne powinny być odpowiedniej grubości. Stropy, w zależności od ich konstrukcji, można wzmacniać drewnem, drewnem i prefabrykowanymi płytami, belkami żelbetowymi oraz profilowanymi belkami stalowymi. Ściany murowane i betonowe pomieszczeń całkowicie zagłębionych w ziemi nie wymagają wzmocnienia. Zamknięcia otworów znajdujących się w przegrodach zewnętrznych oraz ich mocowanie powinny posiadać wytrzymałość równą całego ukrycia. Do zamknięcia otworów drzwiowych stosuje się (jeśli się nie posiada schronowych stalowych drzwi) drewniane, składające się z dwu warstw desek drzwi (zbitych poprzecznie i pionowo), okutych blachą od strony zewnętrznej i wyposażone w mocne okucia. Pomiędzy drewnem i blachą powinny być wkładki z materiałów zwiększających odporność ogniową, np. waty mineralnej. Ukrycie powinno być wyposażone w urządzenie filtrowentylacyjne typowe lub zastępcze. Ukrycia przed opadem promieniotwórczym nie muszą mieć wzmocnionej konstrukcji; najważniejsza jest ich zdolność ochronna przed promieniowaniem opadu, który stanowią skażone radioaktywne pyły „wypadające” z atmosfery po naziemnym wybuchu jądrowym lub innym niebezpiecznym zdarzeniu z uwolnieniem szkodliwych substancji. Ukrycia przed opadem promieniotwórczym powinny się znajdować w pobliżu miejsca zamieszkania i pracy.
Wybiera się na nie przede wszystkim pomieszczenia piwnic, a w dalszej kolejności parterów i wyższych kondygnacji w budynkach mieszkalnych i administracyjnych, magazyny wolnostojące itp. Przystosowując na ukrycie piwnicę lub pokój w budynku mieszkalnym, należy zwiększyć ich walory ochronne przed promieniowaniem, zapewnić możliwość szczelnego zamknięcia otworów oraz najprostszą wentylację. Dla zwiększenia właściwości ochronnych przystosowywanych pomieszczeń konieczne jest zabudowanie wszystkich nie wykorzystywanych dla potrzeb ukrycia otworów okiennych i drzwiowych, położenie na stropie warstwy ziemi oraz wykonanie osypki ziemnej wokół zewnętrznych ścian budynku wystających ponad powierzchnię gruntu. Należy uszczelnić wszystkie pęknięcia w ścianach i suficie, otwory okienne i drzwiowe oraz miejsca, przez które przechodzą przewody wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne i inne. Drzwi powinny być obite kocem, a futryny wałkiem z miękkiej tkaniny (podobnie jak opatrujemy je na zimę). W okryciach stosuje się najczęściej wentylację naturalnograwitacyjną. Otwór wywiewny powinien się znajdować w odległości 1,5 do 2 m nad nawiewem. Usytuowane na zewnątrz ukrycia otwory wlotowe powietrza powinny być zaopatrzone w daszki zapobiegające „zasysaniu” pyłów. W ukryciu na kanale nawiewnym instaluje się zasuwę szybową oraz filtr przeciwpyłowy choćby najprostszej konstrukcji (np. w kształcie ramki z rozpiętą na niej wielowarstwową gazą, poniżej specjalna kieszeń na zbieranie cząstek pyłu osadzających się na „filtrze”). W razie większych skażeń promieniotwórczych przebywanie w ukryciu może trwać dłużej. Dlatego trzeba przygotować odpowiedni zapas wody pitnej, żywności oraz przedmioty pierwszej potrzeby. W ukryciu powinien się także znaleźć sprzęt gaśniczy, ratowniczy i apteczka domowa.
Indywidualne środki ochrony dróg oddechowych i skóry przed skażeniami.
Indywidualne środki ochrony przed skażeniami zabezpieczają przed środkami trującymi, biologicznymi, pyłem promieniotwórczym oraz częściowo przed działaniem promieniowania cieplnego podczas wybuchów jądrowych. Należą do nich środki ochrony dróg oddechowych (maski przeciwgazowe, półmaski przeciwgazowe, maski przeciwpyłowe, respiratory, środki zastępcze) i środki ochrony skóry (ogólnowojskowa odzież ochronna, płaszcze ochronne, narzutki, środki zastępcze).W braku środków etatowych można drogi oddechowe zabezpieczyć środkami zastępczymi:
- podręcznymi środkami ochrony, jakie można wykonać we własnym zakresie,
- respiratorami, które stosuje się do zabezpieczenia dróg oddechowych przed szkodliwymi gazami i pyłami.
Nie chronią one całkowicie przed działaniem bojowych środków trujących i biologicznych, zabezpieczają jednak przed skażeniem dróg oddechowych pyłem promieniotwórczym. Wykonanie podręcznych środków ochrony w postaci tamponów jest stosunkowo łatwe. Potrzebny jest do tego kawałek tkaniny. Po złożeniu go na pół i wypełnieniu materiałami włóknistymi, jak wata, filc, tkaniny z włókien naturalnych lub sztucznych, papierem karbowanym itp., tampon powinien mieć
grubość 1,5 – 2 cm. Zabezpiecz się nim usta i nos. Tampon utrzymuje się na twarzy za pomocą gumki lub taśm wiązanych z tyłu głowy. Zastępczymi środkami ochrony skóry mogą być:
- fartuchy ochronne gumowe, z tkanin podgumowanych i impregnowanych, skórzane i z tworzyw
sztucznych,
- wszelkiego rodzaju płaszcze i peleryny przeciwdeszczowe z gumy lub podgumowane, z płótna
impregnowanego, tkanin z włókien sztucznych, folii, itp., - kombinezony skórzane (motocyklowe) i
ubiory z folii metalizowanej,
- buty gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych,
- rękawice gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych,
- okulary ochronne (przemysłowe, motocyklowe, narciarskie),
- nakrycia głowy gumowe, skórzane i z tworzyw sztucznych.
Z wymienionych środków można skompletować odzież ochronną, która (uzupełniona maską lub półmaską) umożliwi wykonanie krótkotrwałych czynności ratunkowych, niezbędnych do prac gospodarczych, a także przejście krótkiego odcinka terenu skażonego. Zastępcze środki ochrony skóry zabezpieczają przed pyłem promieniotwórczym, w stosunku do bojowych środków trujących mają ograniczone zdolności ochronne.
Offline
Strony: 1